RISC İŞLEMCİLER NEDİR

RISC İŞLEMCİLER  NEDİR ,

RISC işlemcili sistemlerde amaç, komut işlemcisinin mümkün olduğu kadar hızlı olmasıdır. Bunu başarmak için ana yol, işlemcinin çalıştırdığı komutların basitleştirilmesidir. Komutların basitleştirilmesi ve azaltılması işlemcinin uzun ve kompleks olandan daha hızlı çalışabilmesi demektir.

RISC mimarisi, aynı anda birden fazla komutun işlendiği tekniği içeren hattı (pipelining) ve süperskalar çalışmasının kullanımıyla yüksek bir performans sağladı.

Doğal olarak bu tasarım tekniği yüksek bellek ve çok ileri derleme teknolojisini gerektirdi. 1980’lerin ortasında bellek fiyatlarının ucuz olması yüksek performanslı işistasyonlarında RISC tabanlı işlemcilerin çok sık kullanılmasına sebep oldu. 1990’larda VLSI teknolojisinin gelişimiyle birlikte belleklerin eskiye nazaran daha ucuz oluşu ve makine diline bağımlılığı ortadan kaldıran ileri derleyicilerin çok yaygın olduğu sistemlerde ve hatta PC’ lerde yüksek performanslı RISC işlemciler kullanılmaya başlandı.

CRAY, IBM, DEC, HP, APPLE, ve SUN gibi süper bilgisayar, Çok büyük bilgisayar, büyük bilgisayar, işistasyonları ve PC’lerde kullanılmaktadır.