asana proje yönetim sistemi nedir -Asana project managment systems

Asana programı online ortamda kullanabileceğiniz, takım çalışması yaparak proje ve işlerinizi arkadaşlarınız ile paylaşabileceğiniz çok kullanışlı bir online sitedir. Asana 2011 yılında Facebook sitesinin kurucularından birisi tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Asana ile takım çalışması yapabilir ve bütün projelerinizi arkadaşlarınız ile kolay bir şekilde konuşabilirsiniz. Slogan olarak e-mail olmadan takım çalışması sloganını kullanan Asana sitesi günümüzde yaklaşık 100.000’i aşmış bir takım kullanıcısına hizmet vermektedir. Asana kelime anlamı olarak Sanskritçe dilinde ‘’duruş’’ veya ‘’pozisyon’’ anlamına gelir. Asana aslında bir yoga terimi olup rahatlatıcı bir oturma şeklini ve vücuttan kötü enerjilerin atılmasını temsil eder. Belki Asana sitesinin kullanım amacı ismi ile pek benzer değil fakat başardığı büyük işler gerçekten takdire şayan.

Asana sitesi Trello gibi bir çalışma prensibine sahiptir. Fakat Asana Trello’dan daha kullanışlıdır ve daha fazla özelliği de bulunur. Asana’ da ve Trello’da görev listeleri mevcut fakat Trello’da görev listelerine pek bir şey yapamazken Asana sitesinde görev listelerini kategorize edebilir, istediğiniz şekilde sıralayabilir, her birine ayrı ayrı yorumlar yapabilir ve site üzerinden arkadaşlarınız ile konuşabilirsiniz. Asana bu yüzden diğer çoğu online proje sisteminden daha kullanışlı ve daha kalitelidir. Fakat Asana sitesinin kullanım alanı çoğunlukla büyük projeleri kapsadığı için, küçük projeler için Asana sitesini kullananlar zorlanabilir veya çok gereksiz şey ile karşılaşabilirler. Bu yüzden bizler sizlerin Asana sitesini küçük projeler için değil büyük ve kullanışlı projeler için kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü herhangi bir karışıklık zaten küçük olan bir projeyi daha da karmaşık hale getirebilir ve kullanışlı olan bir siteyi kullanışsız ve zararlı duruma sokabilir. İşte bu yüzden sizlerde bu kurala özenli davranmaya dikkat ediniz.

Asana sitesi tamamen ücretsiz olup sizden herhangi bir ücret talep etmez. Hem bütün projeleriniz için takım çalışması yaptığınız, hem de bütün projelerinizi yönetebildiğiniz bir sitenin ücretsiz hizmet vermesi gerçekten olağanüstü bir durum. İnsan bazen şaşırıyor doğrusu.  Asana programı sadece projelerinizi yöneteceğiniz bir site ile sınırlı değil elbette! Asana sitesini yepyeni projeler oluşturmak için kullanabilir, mevcut projeniz hakkında iş arkadaşlarınız ile tartışmak için kullanabilir ve dilediğiniz iş planını oluşturmak için kullanabilirsiniz. Asana sitesi sadece mevcut arkadaşlarınız için değil, diğer bütün kişiler içinde kullanılabilen harika bir ortamdır. Elinizde çok parlak bir projeniz var fakat maddi desteği sağlayamıyor iseniz endişelenmeyin. Hemen Asana sitesine girişinizi yapın ve mevcut projenizi diğer Asana kullanıcıları ile paylaşın, eğer gerçekten projeniz kaliteli ise maddi ve manevi destek için uzun süre beklemenize gerek kalmayacaktır. Bu sayede projenizi gerçekleştirebilir ve hayata geçirebilirsiniz. Kim bilebilir belki de hayatınız değişebilir! İşte bu yüzden Asana sitesi gerçekten olağanüstü bir kullanım imkanına sahip.

Ayrıca Asana sitesi ile yepyeni takımlar kurabilirsiniz. Sadece mevcut olan arkadaşlarınız ile değil yeni edineceğiniz arkadaşlar ile harika bir takım kurabilir ve istediğiniz bütün projeleri bu ortamda teker teker paylaşıp üzerinde tartışabilirsiniz. Asana sitesi yeni başlayanlar için biraz karışık görünebilir fakat diğer çoğu şeyde olduğu gibi Asana ‘dada alışma süresi mevcuttur. Bu süreyi aştığınızda ve siteye tamamen hakim olduğunuzda artık her şey daha kolay ve anlaşılır gelecektir sizlere. İsterseniz de daha önce Asana sitesini kullananlardan yardım alabilir ve bu alışma süresini daha da kısa bir süreye indirebilirsiniz.

Leave a Reply