Adonet Datagridview kullanımı (ADO.NET Example Using DataGridView)

Adonet Datagridview kullanımı (ADO.NET Example Using DataGridView)

Merhaba Arkadaşlar,Bu yazımda VisualStudio da bulunan tollbox nesnelerinden Datagridview kullanımını c# diliyle database den veriçekip göstermeyi anlatacağım.Datagridview nesnemize veri göndermek için DataSource denilen bir properties i var.Bu properties e bir datasource nesnesi göstererek verileri gönderebilirsiniz.Bizde veri tabanında verileri çekip bir datasource e verileri doldurma işlemini yapacağız.Aşağıda kodların açıklamasıyla gerekli adımları yaptım.

{

SqlConnection cnn = new SqlConnection(“Data Source=SUNUCU;Initial Catalog=DBADI;User ID=LOGİNNAME;Password=SİFRE“); // Database Bağlantısını oluşturuyoruz.
SqlCommand cmd = new SqlCommand(“Select a.ArizaId, a.UrunId from[dbo].[Ariza] “, cnn); // veriyi çekeceğiniz sorgumuzu yazıyoruz.
cnn.Open(); // Bağlantıyı açıyoruz.
SqlDataReader dr = cmd.ExecuteReader(); // Sql datareader nesnesi oluşturuyoruz ve sorgumuzu çalıştırıp dönen değeri ona atıyoruz.
BindingSource bs = new BindingSource(); // bindingsource nesnesi oluşturuyoruz.
bs.DataSource = dr; // bindingsource nesnemizin datasource özelliğine datareadera attığımız değeri bağlıyoruz.
datagridariza.DataSource = bs; // Datagridimizin datasource özelliğine yukarda oluşturduğumuz bindingsource nesnesini gösteriyoruz.
cnn.Close(); // Bağlantıyı kapatıyoruz.

}
catch (Exception ex)
{
MessageBox.Show(ex.ToString());
}